Karaiby samolotem. Z kim polecimy, dokąd i co zobaczymy?

- Wylot na Karaiby nie kojarzy się już z... -

Wylot na Karaiby nie kojarzy się już z luksusem dostępnym tylko dla najbogatszych elit: coraz częściej można spotkać przystępne ceny lotów i pobytu na Wyspach Karaibskich. Co warto wiedzieć, zanim zaczniemy poszukiwania idealnych wakacji?

Popularne kierunki

Choć grono najpopularniejszych kierunków raczej od lat się nie zmienia (dominują kierunki takie, jak Dominikana, Kuba czy Martynika), to szeroka oferta lotów – także czarterowych – oraz stosunkowo łatwy transport między wyspami (coraz częstszą praktyką jest przylot na większą wyspę i transport na mniejsze), pozwalają na odkrycie nowych wysp i kierunków, które nie są jeszcze wyeksploatowane turystycznie. Nie każda wyspa, którą warto odkryć, dysponuje własnym lotniskiem – ten czynnik może sprawiać, że dane miejsce jest rzadziej odwiedzane przez turystów. Karaiby mogą być oazą na spokojne wakacje, jeśli znajdziemy mniej popularne miejsce, często jednak wymagające dodatkowego, kilkugodzinnego transportu.

Zwiedzić całe Karaiby – statkiem

Dla poszukiwaczy wrażeń i łowców zapierających dech w piersiach widoków, idealnym rozwiązaniem na zwiedzenie Karaibów może być rejs statkiem. Podczas kilkunastodniowego rejsu otwiera się przed nami możliwość zwiedzenia co najmniej kilku karaibskich wysp, z możliwością spędzenia czasu nie tylko na statku, ale i na lądzie. Swoiste przystanki na najpiękniejszych piaszczystych plażach na świecie i możliwość obcowania z miejscową kulturą zdobywają serca coraz większego grona podróżników. Statki przystosowane są do warunków na Karaibach, spełniają normy bezpieczeństwa i oferują komfortowe możliwości zakwaterowania oraz podróży. Często zwiedzanie Karaibów zaczyna się lub kończy w Stanach Zjednoczonych, dlatego zanim zdecydujemy się na taką opcję, warto dokładnie sprawdzić oferty. Może okazać się bowiem, że do kosztu rejsu trzeba będzie doliczyć dodatkowe opłaty za wizę lub pobyt w USA.

Lot na Karaiby – ile trwa, skąd polecieć, dokąd polecieć, kiedy?

Zagospodarowanie czasu na Karaibach nie powinno być problematyczne: tym, co spędza sen z oczu wielu podróżującym, jest dokładne zaplanowanie podróży i wybranie odpowiedniego lotu. Oprócz wielu przelotów czarterowych, nie tylko w sezonie letnim, na Karaiby można dostać się także lotami łączonymi, często przez terytorium Stanów Zjednoczonych (potrzebna nam będzie wiza).

Najwięcej możliwości lotów na Wyspy Karaibskie oferuje nam lotnisko Chopina w Warszawie: to nie tylko bogata oferta lotów czarterowych, ale i opcje komfortowych przesiadek z wykorzystaniem różnorakich linii lotniczych. Częstym wyborem jest też skorzystanie z lotów z terytorium Niemiec czy Czech: loty z Berlina, Pragi czy Frankfurtu cieszą się powodzeniem ze względu na atrakcyjne ceny, które mogą być nawet trzykrotnie niższe niż w przypadku bliźniaczego lotu z terytorium Polski. Dostrzegamy także potencjał wylotów z innych państw niż sąsiedzkich: wyszukiwanie okazji wylotów z Wielkiej Brytanii lub Belgii nikogo nie powinno już dziwić.

Loty z przesiadkami mogą okazać się zdecydowanie tańsze, ale płacimy za nie cenę swojego czasu: w ekstremalnych przypadkach mogą być to nawet 22 godziny, i mamy tu na myśli jedynie drogę między lotniskiem startowym a docelowym kierunkiem W przypadku lotów bezpośrednich, musimy nastawić się na spędzenie w samolocie od 10 do 13 godzin, w zależności od wybranego kierunku: do najpopularniejszych należą Hawana, Varadero, Punta Cana czy lotnisko znane z wyjątkowej okazji do obserwacji samolotów lecących 10 metrów nad naszymi głowami – Saint-Martin.

Przy wyborze lotu warto rozważyć wszystkie za i przeciw: nawet, jeżeli oszczędzamy na cenie samego przelotu, często musimy ponieść koszty dodatkowe, takie jak transport na lotnisko startowe, dodatkowe koszty wyżywienia czy opłaty parkingowe. W ostatecznym rozrachunku może okazać się, że wydaliśmy niemal tyle samo, ile bylibyśmy zmuszeni wydać za lot z najbliższego lotniska.

Odszkodowanie za opóźnione loty

Opóźnienia lotów na Karaiby niestety nie należą do rzadkości i już na początku urlopu mogą skutecznie zniechęcić podróżujących Warto znać swoje prawa (prawa pasażera w przystępnej formie znajdziesz np. tu), by w przykrym wypadku opóźnień nie tylko wiedzieć, co zrobić, ale i ubiegać się o przysługujące benefity i należności.

W przypadku, kiedy opóźnienie spowodowane winą przewoźnika sięga 3 godzin i więcej, możemy liczyć na odszkodowanie w wysokości 400€ lub 600€. Skąd wynika rozbieżność w kwocie?

Niektóre z Wysp Karaibskich nazywane są “Karaibami Europejskimi”, ze względu na fakt zależności od wybranych państw Unii Europejskiej (dotyczy to pięciu miejsc: Gwadelupy, Martyniki, Saint-Martin, Majotty i Reunion). W tym wypadku rekompensaty za zakłócenie lotu liczone są według stawek obowiązujących w Unii, a jej maksymalna wysokość to 400€. Niższa kwota rekompensowana jest nieco udogodnieniami dla pasażerów, których loty są opóźnione w mniejszym stopniu: mogą oni liczyć na wykorzystanie prawa do opieki już przy lotach opóźnionych o trzy godziny.

Opóźnienia linii na pozostałych kierunkach kwalifikują się do wypłaty odszkodowania w wysokości 600€ i prawa do opieki przy co najmniej czterogodzinnych opóźnieniach, o ile nie doszło do zajścia “nadzwyczajnych okoliczności”. Do takich należą złe warunki pogodowe, strajki kontrolerów, zagrożenia bezpieczeństwa czy destabilizacja polityczna, czyli szereg czynników, na które linia lotnicza nie ma większego wpływu.

Destynacja
Termin